Letnie upały potrafią mocno dawać się we znaki, ponieważ panujące wysokie temperatury i duże nasłonecznienie sprawiają, że wewnątrz budynków staje się za gorąco, by wydajnie pracować i efektywnie wypoczywać.
Sposobem na ochłodzenie pomieszczeń, w których znajdują się duże przeszklenia, oraz tych, które są ulokowane od południa i południowego zachodu jest zamontowanie wydajnej klimatyzacji. W Lublinie systemy tego rodzaju dobiera i montuje firma Klim-Star, oferująca również nowoczesne pompy ciepła, w tym urządzenia zapewniające także opcję schładzania pomieszczeń. Przekonajmy się, jakie są różnice między klimatyzatorami typu split i multi-split.
Co trzeba wiedzieć o rodzajach klimatyzatorów?
Klimatyzatory to urządzenia, które pozwalają na schładzanie powietrza dzięki dwom współpracującym ze sobą wymiennikom ciepła oraz sprężarce i zaworowi rozprężnemu. Jeden z wymienników zwany parownikiem jest odpowiedzialny za obniżanie temperatury dzięki temu, że umożliwia parowanie czynnika chłodniczego, czemu towarzyszy odbiór sporych ilości energii cieplnej z powietrza opływającego lamelki otaczające system rurek służących do transportu tej substancji. W formie gazowej jest ona następnie sprężana, co podnosi jej temperaturę i kierowana do skraplacza, w którym ciepło jest przekazywane do powietrza znajdującego się poza budynkiem, co łączy się ze zmianą czynnika w ciecz. W klimatyzatorach typu split wymienniki znajdują się w dwóch współdziałających ze sobą jednostkach – wewnętrznej i zewnętrznej. W klimatyzatorach multi-split jedna wydajna jednostka zewnętrza może współdziałać z kilkoma jednostkami wewnętrznymi.
Gdzie montować klimatyzatory split, a gdzie multi-split?
Klimatyzatory typu split stosuje się tam, gdzie w grę wchodzi chłodzenie jednego pomieszczenia. Urządzenia typu multi-split są montowane w budynkach, gdzie klimatyzacja ma działać w kilku różnych miejscach. Rozwiązanie to jest tańsze niż założenie kilku par typu split obsługujących poszczególne pokoje. Takie wyjście będzie jednak lepsze, gdy ważne będzie uzyskiwanie mocno odbiegających od siebie temperatur w rozmaitych strefach budynku.